Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Výskyt nutrií

Výskyt nutriíZjištěný úhyn nutrií

Členové MS Hubert zjistili, že v  posledních dnech dochází k hynutí nutrií, které se usadily na strouze po levé straně můstku ve směru z Hlavence na Kostelní Hlavno. Příčinou může být nevhodné krmení těchto přemnožených zvířat. Opakovaně bylo zjištěno, že někdo na uvedené místo pravidelně vhazuje do vody zbytky z kuchyně, rohlíky a řepu.

Nutrie se extrémně přemnožily a začaly škodit české přírodě, podhrabávají břehy potoků, po krmení  často zůstávají na březích zbytky potravy, kam se stahují  potkani. Tento živočich nemá v přírodním prostředí přirozeného predátora, který by jejich populace udržoval v rovnováze. K jejich přemnožení přispívají mírné zimy a dostatek potravy.

Myslivecká stráž nutrie v honitbě odlovit může, ale to na redukci počtu nestačí. A prý bude hůř. Někteří veterináři dokonce předpokládají, že pokud nepřistoupíme k hromadné likvidaci tohoto invazního druhu, přemnoží se u nás stejně jako kdysi králíci v Austrálii. Z nemocí šíří nutrie třeba salmonelózu, tularemii a leptospirózu, přenáší i cizopasníky.

Z těchto důvodů Vás žádáme, nekrmte nutrie, neboť není v zájmu naší domácí přírody tento druh živočicha podporovat, dále nevhodným krmením dochází k jejich úhynu a následné kontaminaci vody.